Rok bez internetu ako Paul Miller

Presne pred rokom a pár dňami sa Paul Miller z New Yorku rozhodol, že sa vzdá internetu na 12 mesiacov. Nebolo by na tom možno nič čudné keby Paul nebol práve tech novinár, ktorý strávil doteraz väčšinu svojho bdelého života online.

Hlavným zámerom bolo teda zistiť v akej miere zasahuje internet do jeho života a aký bude mať „vypnutie“ vyplv na jeho produktivitu a kreativitu. „Internet reprogramuje naše vzťahy, naše emócie, vnímavosť. Ničí našu trpezlivosť a mení nás na „klikajúcu zeleninu“, povedal raz Paulovi jeden jeho známy rabín.

Nevzdal sa svojho laptopu ani smartfónu či tabletu, ale pokúsil sa nahradiť všetky online služby, nejakou offline variantou. Namiesto wikipedie si vybavil preukaz do knižnice a miesto jeho obľúbenej onlineovky StarCraft si kúpil stolovú hru Warhammer

1. Mája prešiel presne rok, odkedy si Paul neprečítal ani email, vydržal to. Jeho život bol zrazu plný nových stretnutí, hrania frisbee, bicyklovania a gréckej literatúry. Zhodil 8 kíl a ľudia mu hovorili, že vyzerá byť šťastný.

Miestami sa však cítil znudený, osamelý. V auguste 2012 napísal: „Je to práve nuda a strata motivácie čo ma poháňa robiť veci na ktorých mi naozaj záleží, ako písanie alebo trávenie času s ostatnými.“

Ako si dal po čase offline života veci v hlave do poriadku, zväčšil sa mu rozsah pozornosti. Hovorí: „Prvé dva mesiace bola pre mňa drina prečítať 10 strán Oddysey (Homér). Teraz zhltnem 100 strán na posedenie a keď ma očarí nejaká ľahšia próza, tak aj zopár sto strán.”
Paul tvrdí, že sa naučil vážiť si viac niektoré veci. Odlúčenie od internetovej kultúry mu pomohlo rozvíjať svoje myšlienky rôznymi smermi. Cítil sa inak a páčilo sa mu to. Celý Paulov príbeh si môžeš prečítať tu alebo sériu príspevkov, ktoré zverejňoval počas roka.

Untitled

Paulov spôsob seknúť s tým úplne je odvážny, ale pre väčšinu ľudí príliš drastický a nerealizovateľný. Keby som si ja aj našiel prácu ku ktorej by som nepotreboval internet, nedokázal by som bez neho doštudovať vysokú školu. AiS, prihlasovanie na skúšky, oznamy, seminárky, úlohy.. možno keby som študoval bezpečnostný manažment v KE a pracoval ako taxikár tak by som to nejak dal, ale neviem či by ma taký život napĺňal.. poznáš nejakého spokojného taxikára?
Koľko času tráviť online aby to na mňa nemalo negatívny vplyv? Na to si každý musí zodpovedať sám. Ja som si povedal, že míňam príliš veľa toho, ktorý by som nutne nemusel. Keď som v práci 9 hodín, tak mu neuniknem, internet je alfou a omegou toho čo robím a stále ma to baví. Ale v súkromnom živote vidím priestor, kde je možné odrezať facebooku a 9gagu a nijak to v zlom neovplyvní moje bytie.

Keď sledujem niektorých slovenských Twitteristov, mám pocit ako by mali pocit, že ten kto bude mať najviac tweetov, získa bobríka vytrvalosti. Zachádza to do takých absurdít, že tweetuju o úplných random veciach každých 5 minút, komentujú od Fica po ekonomiku Ulanbatáru, prepostujú linky celého internetu. Keď už toto nie je strata času, tak potom neviem.

Počul si už o Popcorn Brain? Je to moderný fenomén, ktorý popisuje stav, keď si mozog tak zvykne na neustálu stimuláciu počítačového mutlitaskingu, až nedokáže reagovať na podnety v offline svete, kde sa veci dejú v oveľa pomalších intervaloch. Skús navštíviťdonothingfor2minutes.com a pokús sa robiť presne to čo hovorí popis stránky. Vydržal si? Pokiaľ nie a máš nutkanie stále niečo robiť, mám pre teba zlú správu, ty popcorn brain. Podľa tvorcu webu je priemerný čas strávený na stránke 58 sekúnd.

Do septembra chcem zmeniť svoje internetové návyky, tu je môj plán na toto leto.

-Nainštalovať si do všetkých prehliadačov Facebook Nanny – Plugin, ktorý ťa nepustí na Facebook, na viac ako jednu minútu, pokiaľ nemáš nové notifikácie. K správam a svojmu profilu máš prístup stále.

Untitled

– Zmenšiť si paušál u operátora z neobmedzených dát na max. 500 megabajtov mesačne
-Kúpiť si do Kindle pár nových kníh
-Dávať si častejšie outdoor reset v prírode, túry v Slovenskom raji a podobné haluze
-Nevyťahovať na rande telefón z vrecka.. aspoň nie prvý:) (smartphone dating etiquete – celkom sranda)
-Zrušit účty všetkých social sietí, ktoré aktívne nevyužívam

Internet ma baví, žíví a nedokážem si bez neho momentálne predstaviť život, ale asi ani otrepaná fráza, že všetkého veľa škodí, nebude tak odveci. A možno mala Věra Pohlová nakoniec pravdu..

GLU30e678_pohl

Publikované 8.5. 2013.